Hírek
2024. Augusztus 30. 07:50, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Több évre szóló bérmegállapodás kidolgozásáról egyeztettek a munkaadók és a munkavállalók képviselői
Több évre szóló bérmegállapodás kidolgozásáról, a garantált bérminimum lehetséges átalakításáról egyeztettek csütörtökön a munkaadók és a munkavállalók képviselői, a kétoldalú tárgyalást követően a felek közül ketten nyilatkoztak az MTI-nek.
Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára elmondta, hogy a megbeszélésen a VOSZ mellett képviseltette magát a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) és az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ-COOP), valamint a Liga Szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Magyar Szakszervezeti Szövetség is. Így a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórum (VKF) teljes munkaadói és munkavállalói oldala jelen volt.
Az egyeztetésen áttekintették a gazdaság és a munkaerőpiac helyzetét, valamint arról is tárgyaltak, hogyan alakul a jövőben minimálbér és a garantált bérminimum emelése, és érintették az európai uniós minimálbér bevezetésének kérdését is.
Perlusz László úgy vélte, a felek nyitottak voltak arra, hogy az országos egységes minimálbér megtartása mellett a jövőben a garantált bérminimumot ágazati bértarifa rendszer váltsa fel. Ezt számításai szerint fokozatosan, három év alatt lehetne megvalósítani. Azonban jelezte, hogy ez a hároméves bérmegállapodás "nem a kizárólagos jó megoldás".
Azt ugyanakkor kiemelte, hogy a megoldás kialakításában a munkaadói és a munkavállalói oldal mellett a kormányra is szükség lesz.
Felidézte a 2017-2022 közötti hatéves bérmegállapodást, amelynek köszönhetően a bérek - termelékenységet meghaladó mértékű - emelésével nyertek a munkavállalók, de az állam is nyert, mert az szja-ból és áfa-ból több bevétel folyt be, mint amennyit engedtek a szocho mérséklésével.
Perlusz László elmondta, hogy a mostani helyzetre alkalmazható több évre szóló bérmegállapodás kidolgozásánál egy, a korábbi hatéves bérmegállapodáshoz hasonló logika mentén szeretnének tárgyalni a kormánnyal, amelynek támogatására nagyban számítanak például az adó- és a járulékrendszer enyhítésével.
Mészáros Melinda, a Liga elnöke megerősítette, hogy az európai uniós minimálbér vetítési alapjának a Központi Statisztikai Hivatal által havonta publikált - prémium, jutalom, egyszeri juttatás nélkül számított - havi bruttó átlagkeresetet fogadták el.
A szakszervezeti vezető szerint célként tűzték ki, hogy a mindenkori minimálbér a következő egy-két évben érje el ennek az 50 százalékát.
A béremelési modell átalakításáról a döntés még nem született meg, így még kérdéses, hogy továbbra is lesz-e minimálbér és garantált bérminimum, vagy az országos egységes minimálbér mellett a garantált bérminimum szerepét átveszik az ágazati tarifa-megállapodások - mondta. Fontos tisztázni, az egyeztetések nem a szakmunkás minimálbér megszüntetéséről, hanem annak lehetséges átalakításáról szólnak - tette hozzá a szakszervezeti vezető.
Az ágazati tarifa-megállapodások kialakításához azonban számos jogszabály, egyebek mellett az ágazati párbeszédbizottságok működéséről szóló törvény több pontjának átalakítása is szükséges - jegyezte meg.
Mészáros Melinda és Perlusz László is egyetértett abban, hogy a béremelés mértékét, konkrét számokat csak a béremelési modell kialakítását követően tudnak mondani.
A bértárgyalás a VKF-en már a kormány képviselőjével kiegészülve szeptember 18-án folytatódik.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot