Hírek
2013. Augusztus 05. 05:00, hétfő |
Belföld
Forrás: MNO
Óvatosan a napozással! A bőrdaganatokról röviden
Nyáron aki csak teheti, strandol és sütteti magát a napon, pedig utóbbi nagyon veszélyes lehet. A legjobban a festékes anyajegyekre kell figyelnünk, mivel rosszindulatúan átalakulhatnak, különösen a sérülésnek kitett helyeken.
Bár mindenki fél a bőrdaganatoktól, sokszor lehet hallani, olvasni róluk, mégis fontosnak tartom, hogy írjak erről a betegségcsoportról. Sokféle jóindulatú bőrdaganat létezik. A leggyakoribbak a következők:
1. Anyajegyek: sokszor veleszületett, máskor később megjelenő elváltozások, melyek színben és felszínben is eltérnek a környezetüktől. Legnagyobb jelentőségük a festékes anyajegyeknek van, mivel egy részük rosszindulatúan átalakulhat, különösen a sérülésnek kitett helyeken. Ha méret-, alak- vagy színváltozást, az anyajegy környezetében csomóképződést észlelünk, azonnal szakemberhez kell fordulni.
2. Papillóma: inkább idősebb korban jelentkezik, főleg a nyakon és a karon. Ez eleinte sárgásbarna, majd egyre sötétebb, morzsalékony, szemölcsös felszínű növedék. Elsősorban esztétikai problémát okoz, és megfelelő módszerrel könnyen eltávolítható.
3. Keloid: főleg fiatal felnőtteken valamilyen sérülés vagy műtét helyén keletkező, tömött tapintású, vörös, a környező bőr felé rákollószerű „lábakat” képező, fényes felszínű daganat, amely időben kezelve jó eredménnyel gyógyítható.
Vannak olyan elváltozások is, melyek szövettanilag már rosszindulatúak, de korai felismerésük a gyógyulás esélyét jelentősen növeli. Ilyenek:
1. Alapsejtes bőrrák: eleinte kis fénylő, széli részén értágulatokkal tarkított növedék. Áttétet nem képez, ám a környező szöveteket roncsolhatja. Sebészi módszerrel, röntgenbesugárzással és egyéb speciális módszerekkel kezelhető.
2. Elszarusodó laphámrák: legtöbbször az arcon, a nyakon, a kézháton alakul ki, enyhén kiemelkedő, sárgásbarna színű, elszarusodó felszínű daganat. Gyorsan növekszik, és áttétet is képez, ezért mielőbbi ajánlott sebészi eltávolítása.
3. Melanoma: a bőr festéktermelő sejtjeiből általában ép területen alakul ki, de meglévő festékes anyajegyekből is elfajulhat. A megbetegedés száma az utóbbi években növekszik, középkorúakon és fiatalokon is előfordul, színe világosbarnától a kékesfeketéig terjed. Áttétet képez, kezelése műtéti, kiegészítve más lehetőségekkel, besugárzással és infúziós kezeléssel.
A megelőzés szó szerint életet menthet. Az önvizsgálat is nagyon fontos, de bármilyen gyanús jelenség esetén szakorvoshoz kell fordulni. Javasolt az évente végzett melanomaszűrés, ahol a bőrgyógyász speciális eszközzel vizsgálja végig egész bőrfelületünket. Ha napra megyünk, óvjuk bőrünket megfelelő faktorszámú fényvédő naptejekkel, viseljünk sapkát, esetleg könnyű kalapot, akinek pedig érzékeny vagy már károsodott a bőre, az inkább az árnyékban pihenjen két fürdőzés között.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot