Városlista
2024. november 15, péntek - Albert, Lipót

Hírek

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Orbán Viktor: az európai versenyképesség súlyosan hanyatlik

Orbán Viktor: az európai versenyképesség súlyosan hanyatlik

Az európai versenyképesség súlyos hanyatláson megy keresztül; ha bizonyos döntéseket nem hozunk meg, az EU versenyképessége az Egyesült Államokkal és Kínával szemben megállíthatatlanul visszaesik

- közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten, miután Luc Frieden luxemburgi kormányfővel tárgyalt.

Orbán Viktor elmondta, a két ország diplomáciai kapcsolatfelvételének százéves évfordulója alkalmából Budapestre érkezett Luc Friedennel áttekintették az EU helyzetét, egyetértve a Draghi-jelentés diagnózisával, amely szerint az európai versenyképesség súlyosan hanyatlik.

A helyzet sürgető - hangsúlyozta, kiemelve, hogy Magyarország és Luxemburg egyaránt a versenyképesség erősítésében érdekelt.

Orbán Viktor bemutatta a magyar uniós elnökség által kidolgozott versenyképességi paktum tervét, amelyet novemberben az összes uniós országgal szeretne megvitatni és elfogadtatni.
A két kormányfő között egyetértés mutatkozott az EU nyugat-balkáni bővítésének szükségessége kapcsán is - közölte.

Orbán Viktor elmondása szerint Afrika a migráció és a versenyképesség kapcsán is szóba került a megbeszélésen, és luxemburgi kollégája osztotta véleményét egy közös uniós Afrika-terv kidolgozásának szükségességében is.

A magyar elnökség terve, hogy Európa sürgősen készítsen egy nagy Afrika-tervet, ellenkező esetben Afrikából csak a bajok fognak jönni, pedig jöhetne onnan gazdasági előny is - jegyezte meg.

Magyarország azt tette, hogy kiválasztotta azt a néhány afrikai országot, amelynek mély együttműködéssel komoly segítséget tud nyújtani, nem az EU-ra várva, hanem bilaterális alapon - emlékeztetett.

Orbán Viktor hozzáfűzte, Luc Frieden is osztja azt a véleményét, miszerint az ilyen egyedi próbálkozások mellett szükség van egy nagy Afrika-tervre.

Luc Frieden elmondta, hogy Magyarország nem csupán hosszú diplomáciai kapcsolatokat ápol a Luxemburgi Nagyhercegséggel, hanem az EU soros elnöke is, de budapesti látogatása mellett szólt az az érv is, hogy folytatódjon a párbeszéd. Megerősítette, hogy egyetért a magyar elnökség álláspontjával: Európa versenyképességét kell előtérbe helyezni.

Mélyíteni kell az egységes piacot, magán- és állami forrásokat is fel kell használni az európai gazdaságok digitalizációjára, létre kell hozni az európai védelmi ipart, valamint meg kell védeni a mezőgazdasági termelőket, miközben el kell kerülni a túlszabályozást - ismertette elképzeléseit.

Leszögezte: támogatják a magyar elnökséget a gazdasági kérdésekben.

A migrációról összetett problémaként szólt, amelyre álláspontja szerint nincsenek egyszerű, minden országra érvényes megoldások.

Hozzátette, Luxemburg a menekültügyi és migrációs paktum mellett áll, de további lépéseket tart szükségeseknek a harmonikus társadalmi együttélés érdekében.
A luxemburgi kormányfő fontosnak nevezte a magyar régiós tapasztalatokat az Ukrajnában zajló háború kapcsán, az EU bővítésére kitérve pedig hangsúlyozta: európai perspektívát kell biztosítani a Nyugat-Balkánnak, de fontos az érdemalapú megközelítés is.

A schengeni rendszert méltatva kiemelte, hogy meg kell erősíteni a rendőri szervek tagországok közötti együttműködését, a külső határ védelmét pedig úgy kell megszervezni, hogy boldogan lehessen élni az EU-n belül. Ezen konstruktív módon kell dolgozni Európán belül és a világ többi részével együttműködésben, beleértve Afrikát - mondta el Luc Frieden.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld

Továbbra is kínlódik az építőipar

Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében

Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot