Hírek
2014. Július 11. 06:00, péntek | Belföld
Kölcsön: 20 százalékos kamat – nem akar fizetni az adós – Mi a megoldás?
Nem akar fizetni egy adós, akivel évi 20 százalékos kamatban állapodott meg a kölcsönbeadó, aki szakértőt kérdez, hogy mit tehet, illetve, hogy túlzó-e az általuk megbeszélt kamat. Ne feledje, joga van kérdezni!
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
8. éve tartoznak nekem és most eladták az ingatlant, ami a kölcsön fedezetét biztosította, és a kölcsönt nem akarják visszafizetni. A kölcsönre évi 20% kamatban állapodtunk meg, amit némi eltéréssekkel, de rendszeresen megfizették. Most az adós azért nem akarja a kölcsönt visszafizetni, mert szerinte az évek óta adott kamatok azt fedezik. Mindenről írásos megállapodásunk van, és kétévente felszólítottam őt a kölcsön visszafizetésére, amit nem tudott teljesíteni. Szeretném tudni, hogy az évi 20%-os kamat tisztességes volt-e részemről, illetve hivatkozhat-e az adós a fentiekre az adósság vissza nem fizetése érdekében.
Előre köszönöm válaszát.
Üdvözlettel.
2014. 06. 04.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
Az önök jogügyletére az 1959. évi IV. törvény rendelkezései a hatályosak. A törvény alapján a kölcsön után kamat jár. Önök évekkel ezelőtt évi 20 %-os mértékű kamatban állapodtak meg. A felek között egyező akarattal meghatározott kamat pedig törvényes. A Ptk. 232. §-a nem rendelkezik ugyanis egy meghatározott kamat feletti kamat mértékének semmisségéről csak arról, hogy amennyiben az túlzott mértékű azt a bíróság mérsékelheti. (Egyébként az un. uzsorakamat semmissé tenné a szerződést, de ez a kamat mérték messze nem annyi) Egyébként az önök által megállapodásban rögzített éves kamat mértéke nagyjából megfelel a 8 évvel ezelőtti jegybanki alapkamatnak.
Egyébként minden törlesztő részlet összegéből először a késedelmi kamatra, majd a kamatra és csak azt követően a fennmaradó összeget kell a tőke megfizetésre jóváírni. Mivel azt írta, hogy az adós évek óta nem fizet, feltehetően már a kamaton felüli késedelmi kamat összege is jelentős összegre duzzadt.
Javasolom, hogy a tartozás tőke + kamat és késedelmi kamat követelésére fizetési meghagyásos eljárást indítani szíveskedjen.
Természetesen az adósnak joga van megtámadni a kamat mértékét és a bíróságnak joga van azt felülvizsgálni, de önmagában az ön által megjelölt kamat mértékét nem tartom túlzott mértékűnek.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Csomós Lilla Annamária
ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot