Hírek
2011. November 14. 14:02, hétfő |
Belföld
Forrás: Orientpress.hu
Iszonyatos tempóban gyengül a forint - 315 forint fölött vannak a jegyzések
Elképesztő mértékben gyengült a forint az euróval szemben, már a két és fél éves mélyponton is túl van, lassan 316 forintot kell adni egy euróért a bankközin.
Közben a svájci frank is brutálisan erősödik a forinttal szemben, a 255-ös szintet súrolja a frank.
A forint gyengülésben most kár érződik a Fitch és a Standard & Poor’s döntése, amellyel leminősítést valószínűsítő figyelőlistára helyezték Magyarországot. A Fitch szerint a kormány által jövőre tervezett 2,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány nehezen tartható, és jövőre inkább a 3,3 százalékos deficit az, ami reálisabb. A befektetők szerint 2012 nyarán leminősíthet bennünket a Fitch, addig viszont kivárhat. Szombat délelőtt a Standard & Poor's hitelminősítő is negatív figyelőlistára helyezte Magyarország adóskockázati besorolását, amely nála is csak egyetlen fokozattal helyezkedik el az ún. „bóvli”, vagyis a befektetésre nem javasolt kategória felett. Az S&P szerint a külső pénzügyi környezet látványos romlása miatt nőttek az ország finanszírozási nehézségei és a kockázatok. Az S&P figyelmeztetett, hogy a nemzetközi környezet mellett a kormányzat kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája is a középtávú növekedési kilátásokat rontja. A Nemzetközi Valutaalap éppen most, novemberben vizsgálódik hazánkban. November 21-ére mond véleményt a Valutaalap, így addig nem várható, hogy lép az S&P. A leminősítés következménye egyértelműen negatív a Quaestor elemzői szerint: további forintgyengülés, részvénypiaci lejtmenet, kötvénypiaci eladói nyomás, ill. hozamemelkedés. Mindhárom nagy hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott leggyengébb szinten van jelenleg a hazai adósbesorolás.
A mai forint gyengülésben szerepet játszik az is, hogy a Magyar Nemzeti Bank 262 milliárd forintnyi, a végtörlesztésekhez kapcsolódó ajánlatot fogadott el. Ez a végtörlesztés iránti jelentős igényre vall és arra is utal, hogy a bankok komoly veszteséget lesznek kénytelen elkönyvelni a végtörlesztés miatt. A legutóbbi adatok szerint a deviza alapú hitelek végtörlesztésének lehetőségével szeptember 29. és október 23. között összesen, ténylegesen az aktuális árfolyamon több mint 23 ezer ügyfél élt, ez összesen 133 milliárd forint hitelállományt érintett, a bankrendszer számára pedig 33,4 milliárd forint veszteséget okozott. A PSZÁF adatai alapján a három hét alatt ezen felül 43.067-en igényelték a végtörlesztést, az aktuális árfolyamon számolva 295,7 milliárd forint hitelre. Ez összesen 71 milliárd forint további veszteséget okoz a bankrendszernek.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot