Városlista
2024. november 15, péntek - Albert, Lipót

Hírek

2015. Szeptember 29. 07:15, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Illegális bevándorlás - Európának mielőbb dönteni kell!

Illegális bevándorlás - Európának mielőbb dönteni kell!

Európa vezetőinek mielőbb meg kell hozniuk az illegális migráció kezeléséhez szükséges döntéseket - hangsúlyozták az M1 aktuális csatorna hétfő esti Szemtől szemben című műsorában megkérdezett politológusok.

Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója és Lánczi Tamás, a Politikai Elemezések Központjának igazgatója egyetértettek abban: a növekvő illegális migrációs nyomásnak az az oka, hogy Európa képtelen dönteni.
Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója azt mondta: az európai vezetők fejben már meghozták a döntést, csak egyelőre mást mondanak, mint amit akarnak. Kifejtette: az európai értékrendet humanitárius megfontolások is alakítják. A sajtóban bemutatott - különösen gyermekeket ábrázoló - képek szolidaritást váltanak ki. Jelenleg épp ezért minden európai vezető egy "sajátos csapdahelyzetben" van. A vezető politikusok nyilatkozataikban meg akarnak felelni egy elvárásnak, ugyanakkor amikor az egyes országok érintetté válnak, "szinte azonnal szembesülnek a helyzet komolyságával" - emelte ki a politológus.

Abban egyetértettek a szakértők, hogy Európa határain kívül kell kezelni a problémát. Novák Zoltán szerint viszont "nem biztos, hogy Európa erre alkalmas", mivel, mint megjegyezte, geopolitikai szempontból Európa "ma nem tényező". A szakértő szerint a föderalizáció során az elmúlt 25-30 évben több döntés vezetett ehhez a helyzethez. Köztük az is, amikor elvetették, hogy közös hadereje legyen az Európai Uniónak. A Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója kitért arra is, az Európai Uniónak nincs stratégiája arra, hogyan kezelje az afrikai, ázsiai térséget.

Lánczi Tamás, a Politikai Elemezések Központjának igazgatója ezzel nem értett egyet. Mint mondta: van európai elképzelés arra, hogy mit kezdjenek az emberekkel a Közel-Keleten. Továbbá arra is, hogy a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezetet, az ISIS-t és a hozzá hasonló más terrorszervezetek "el kell takarítani" Európa területéről.

A politológus a határzár hatékonysága kapcsán úgy vélekedett: egy-két demonstratív akció mind az embercsempészek, mint a migránsok számára azt jelzi, hogy "nincs út Európába". Lánczi Tamás szerint az a probléma, hogy sok ország - köztük Ausztria - sokáig azt játszotta, hogy a migránsprobléma Magyarország problémája. Amikor kiderült, hogy ez nem így van, s az osztrákoknak nemhogy Európát, hanem saját országukat tekintve sincs megoldási javaslatuk, az a magyar miniszterelnöknek adott egy lehetőséget. Lánczi Tamás szerint "ügyes béketeremtő gesztusnak" nevezte Orbán Viktor a múlt heti osztrák tárgyalásán megfogalmazott javaslatait, s nyilatkozatát - melyben többek között azt mondta: Magyarország kész elfelejteni, hogy az osztrákok "lenáciztak bennünket". Ráadásul Lánczi Tamás szerint ezzel a magyar miniszterelnök "pragmatikusan is előre vitte az ügyeket".

A Politikai Elemzések Központjának igazgatója hangsúlyozta: Európa adós azzal, hogy kimondja: a "befogadás nem az egyetlen módja a segítésnek". A politológus kiemelte: az európai vezetők kezében van a döntés. A baj az, hogy egyelőre ideológiai és egyéb gátak miatt nem képesek megmondani, hogy Európa határait le kell zárni. Márpedig Lánczi Tamás szerint "Európa nem tudja inkorporálni ezt a nagyrészt muszlim vallású tömeget".

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld

Továbbra is kínlódik az építőipar

Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében

Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot